Jak radzić sobie w sytuacji izolacji społecznej

Drodzy Uczniowie,

ostatnio weszły w życie nowe ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z walką z koronawirusem. Osoby niepełnoletnie obowiązuje zakaz samowolnego wychodzenia z domu. Wolno Wam wyjść na zewnątrz tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych i do tego w uzasadnionym celu. Wychodząc z domu, trzeba zachować dwa metry odstępu od innych osób. Jednocześnie został wprowadzony zakaz przebywania w parkach, na plażach, w lasach, w ogrodach botanicznych i zoologicznych. Nieprzestrzeganie tych zakazów grozi bardzo wysokim mandatem.

Wprowadzono również specjalne godziny otwarcia sklepów dla osób powyżej 65 roku życia. Sklepy spożywcze, drogerie i apteki - wszystkie punkty handlowe w godzinach od dziesiątej do dwunastej są dostępne tylko dla osób starszych. W pozostałych godzinach sklepy są otwarte dla wszystkich kupujących.

Powyższe zakazy mają na celu ograniczenie kontaktów między ludźmi, co według epidemiologów odgrywa bardzo dużą rolę w walce z koronawirusem. Tymczasem - jak można radzić sobie w sytuacji izolacji społecznej? Zdaję sobie sprawę, że izolacja nie jest łatwa, zwłaszcza dla Was. Jesteśmy przecież przyzwyczajeni do codziennych spotkań z przyjaciółmi, bliskimi znajomymi.

Niejednokrotnie kontakty społeczne mają większe znaczenie niż same tylko więzy rodzinne. W obecnej rzeczywistości jesteście zmuszeni zrezygnować ze spotkań z Waszymi sympatiami, koleżankami i kolegami z klasy, znajomymi na rzecz kontaktów z wykorzystaniem sprzętu technicznego - telefonów i komputerów. Pewnie, że nic w relacjach międzyludzkich nie zastąpi bezpośredniej rozmowy, w której kontakt wzrokowy jest niezwykle ważny, i podczas której tak łatwo poznać emocje rozmówcy. Jednak by przetrwać ten trudny czas, warto przyjąć pewne rady.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że złe godziny tak jak nastają, tak też i w końcu mijają. Tak to już jest w życiu. Tutaj przypomina mi się cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej:

Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne.

Warto już teraz zastanowić się nad tym, co zrobicie w pierwszej kolejności po powrocie do normalności. Można sobie zrobić listę takich czynności.

W codziennym funkcjonowaniu podczas kwarantanny pomagają rytuały. Należy zatem dbać o nasze przyzwyczajenia i dobrą organizację czasu. W danej chwili wykonujmy tylko jedną czynność. Kiedy odpoczywacie, to faktycznie relaksujcie się. Kiedy uczycie się, to naprawdę tylko to miejcie na uwadze.

Psychologowie są zdania, że sprzątanie i porządkowanie pomaga w pokonywaniu stresu i lęków. Pewnie nie wszystkich z Was to przekona, ale wydaje mi się, że... dlaczego by nie spróbować? Przecież nic się nie traci, a można zyskać i posprzątany pokój i spokój wewnętrzny.

Zadbajcie o odpowiednie nastawienie do nowej, nikomu z nas nieznanej jeszcze rzeczywistości. Nie traktujcie pobytu w domu, jakbyście znaleźli się w więzieniu. Jesteście przecież w bezpiecznym miejscu. To od Was zależy, co w danej chwili będziecie robić. Stwórzcie sobie własną rzeczywistość, w której funkcjonujecie. To znaczy: uczycie się, utrzymujecie kontakty z nauczycielami, kolegami ze szkoły i przyjaciółmi.

Poszukajcie swoich własnych "umilaczy", by wprawić się w dobry nastrój. Może to być muzyka, dobry film, obejrzenie w internecie ulubionego kabaretu, lub wirtualna podróż po świecie, a także dobra literatura. Zachęcam Was do rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

Kończąc, życzę Wam dużo zdrowia, pogody ducha i zadowolenia z faktu, że w zastanej rzeczywistości dużo zależy od nas samych.

Wasza Pani Pedagog


PS. Jeśli macie ochotę podzielić się własnymi spostrzeżeniami, proszę o kontakt na mojego maila szkolnego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jestem kimś wyjątkowym

Ważne Telefony

O potrzebie nawiązywania trwałych przyjaźni