Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami w izolacji domowej?

Mili Uczniowie,

negatywne uczucia, jakie pojawiają się w związku z koniecznością pozostawania w izolacji domowej, są czymś oczywistym i naturalnym. Gniew jest emocją, która pojawia się w sytuacji zagrożenia. Jest więc próbą ochrony przed środowiskiem zewnętrznym. Odczuwając gniew, wpadamy w złość, krzyczymy, stosujemy agresję słowną. Od naszej inteligencji emocjonalnej i od przyjętego systemu wartości zależy, czy gniew nie przerodzi się w agresję fizyczną.

Przebywając z innymi osobami (domownikami) na określonej przestrzeni nietrudno o sytuacje konfliktowe. Stąd warto zadbać o wyznaczenie we wspólnej przestrzeni prywatnych stref, do których można się udać w celu zachowania spokoju.

Pamiętajmy, że gniew sprawia, że obraz rzeczywistości jest zniekształcony. Niekontrolowany wybuch gniewu łatwo może przejść w inne emocje, na przykład w agresję, która z kolei przyczynia się do zaostrzenia problemów.

Odczuwając gniew, warto zatem zadbać o zachowanie spokoju. W jaki sposób? Można głęboko odetchnąć i policzyć do dziesięciu. Będąc w prywatnej strefie, można zastanowić się nad tym, co wzbudziło w nas taką reakcję emocjonalną. Być może okaże się, że powód nie jest wart naszych nerwów. Kierowanie się emocjami, zwłaszcza negatywnymi, nie pomaga w rozwiązywaniu konfliktów. Warto więc nabrać dystansu do problemu i „na chłodno”, bez złości, ze spokojem, starać się porozmawiać.

W obecnej domowej izolacji należy postarać się o własny wewnętrzny spokój. Następnie dla dobra wszystkich domowników zatroszczmy się o dobrą atmosferę i miły nastrój. Można na przykład zaproponować wspólne spędzenie czasu przy grze, filmie, oglądaniu zdjęć, gotowaniu, czy wirtualnym podróżowaniu.

Życzę powodzenia w staraniach nad opanowaniem złych emocji oraz wykazania zrozumienia domownikom w sytuacji domowej kwarantanny. Napiszcie, proszę, jak radzicie sobie z panowaniem nad swoimi emocjami w obecnych warunkach domowych. Czy udaje się Wam znaleźć więcej tolerancji dla Waszych domowników?

Na wiadomości od Was czekam pod moim szkolnym mailem.

Wasza Pani Pedagog

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jestem kimś wyjątkowym

Ważne Telefony

O potrzebie nawiązywania trwałych przyjaźni