Techniki zapamiętywania

Drodzy Uczniowie,

chciałam Wam dzisiaj przedstawić pewne sposoby ułatwiające zapamiętywanie. Można je też stosować jako ćwiczenia pamięci.


1)     Wypowiedzenie informacji na głos
Nasz głos ma magiczną moc, która sprawia, że wypowiedziana informacja zostaje utrwalona. Stąd też warto uczyć się, powtarzając materiał własnym głosem.

2)     Myślenie obrazami, tworzenie skojarzeń
Ucząc się, opłaca się używać wyobraźni do tworzenia skojarzeń, wymyślania historyjek. Dobrą okazją do ćwiczenia łańcuchową metodą skojarzeń jest zapamiętanie listy zakupów. Im nasze skojarzenia będą dziwniejsze, śmieszniejsze, tym większa szansa, że o żadnym produkcie nie zapomnimy.

3)     Metoda liczbowo-kształtowa
W zapamiętywaniu numerów różnego rodzaju pomaga przypisanie cyfrom od zera do dziewiątki danych obrazów. By łatwiej zapamiętać obrazy, można je narysować, nadając im podobieństwo cyfr.

4)     Metoda liczbowo-skojarzeniowa
W metodzie tej chodzi o skojarzenia liczb i brzmiących podobnie nazw rzeczowników do nazw liczb.

5)     Nauczanie innych
Tłumaczenie innym osobom tego, co już umiemy lub czego się uczymy, pozwala utrwalić nam przyswojone wiadomości.

6)     Notatki obrazkowe
Rysowanie na osobnych kartkach lub marginesach notatek pomaga w zapamiętywaniu informacji. Badania wykazały, że osoby, które w trakcie notowania rysują, zapamiętują nawet do 30 procent więcej.

7)     Mapy myśli
W tym rodzaju notowania znaczenie mają gałęzie, strzałki, kolory i tylko nam znane symbole.

8)     Przerwy
Jeśli uczymy się obszernego i wymagającego materiału, koniecznie dzielimy go na części i pomiędzy każdą z nich robimy krótką przerwę (na przykład 10-minutową). Wtedy wiadomości powinny mieć czas, żeby się utrwalić.

9)     Nauka wśród natury
Badania wykazały, że otoczenie wpływa na jakość zapamiętywania. Osoby wędrujące wśród drzew i zieleni, pamiętały do 20 procent więcej od kolegów spacerujących wzdłuż drogi.


Być może zadajecie sobie ostatnio pytanie: co zrobić, by skupić się na nauce i uczyć się efektywnie? Oto kilka rad:

- Warto rozpocząć naukę od zaplanowania swoich przerw właśnie na rozpraszanie uwagi. Można podzielić swój czas na bloki, wpisując chwile wykorzystane na zajrzenie do maili czy mediów społecznościowych jako przerwy.

- Podczas nauki najlepiej odłożyć telefon poza zasięg wzroku.

- Dużą korzyść przynosi wypracowanie sobie stałego rytmu nauki. Jeśli stanie się to Waszym nawykiem, ułatwi z pewnością wywiązywanie się w terminie z obowiązków szkolnych.

- Starajcie się nie dopuścić do powstania zaległości. Ich narastanie skutecznie zniechęca do nauki przedmiotu. Dlatego tak przydatna okazuje się samodyscyplina i wypracowanie systematyczności. Praca nad tymi cechami charakteru z pewnością zaowocuje w Waszym przyszłym życiu zawodowym.

- Dbajcie o wystarczającą ilość snu. Dobry sen i odpoczynek gwarantują lepsze przyswajanie wiedzy.


Życzę Wam zadowolenia z efektów planowania i organizowania nauki szkolnej. Z czym macie największe problemy? Z czego jesteście dumni? A może macie swój własny styl pracy, którym chcielibyście się pochwalić? Piszcie, proszę, na adres mojego szkolnego maila.

Wasza Pani Pedagog

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jestem kimś wyjątkowym

Ważne Telefony

O potrzebie nawiązywania trwałych przyjaźni