Lewa i prawa półkula mózgu

Drodzy Uczniowie,

zapraszam Was do rozwiązania testu dominującej półkuli mózgowej. Wiedząc, która półkula mózgu u nas dominuje, możemy przyjąć odpowiednie strategie sprzyjające uczeniu się. Na stronie:
poza testem dominującej półkuli mózgowej znajdziecie interpretację wyników testu, komentarz o funkcjach lewej i prawej półkuli oraz praktyczne rady, jak wykorzystać otrzymany wynik.

Czy otrzymany wynik testu jest zgodny z Waszymi rzeczywistymi preferencjami? O swoich odkryciach piszcie na adres szkolnego maila.

Na zakończenie ćwiczenie na synchronizację półkul mózgu – leniwe ósemki. Ćwiczenie to pozwala uaktywnić do pracy jednocześnie lewą i prawą stronę mózgu. Taka gimnastyka mózgu wpływa na polepszenie koncentracji, pamięci, umiejętności czytania i pisania oraz organizacji.

Leniwe ósemki – instrukcja.
Wyciągnij przed siebie rękę i unieś kciuk do góry. Następnie porusz ręką i rysuj w powietrzu leniwą, rozciągniętą w poziomie ósemkę (znak nieskończoności). Rysowanie ósemki zacznij od środka i kieruj kciuk w górę, w lewą stronę. Następnie z punktu środkowego w prawo, zakreśl pętlę, wracając do punktu wyjścia. Ćwiczenie powtarzamy co najmniej trzy razy każdą ręką oddzielnie, następnie obydwoma rękami połączonymi razem przez splecenie palców i skrzyżowanie kciuków, cały czas obserwując ruch kciuka.

Możemy również wykonać obiema rękami rysunek. Otóż na płaszczyźnie przeznaczonej do rysowania (lub w powietrzu) rysujemy oś symetrii na wprost nosa. Rysujemy obydwoma rękami jednocześnie, tak by rysunek z jednej strony osi był lustrzanym odbiciem drugiej strony. Kładziemy nacisk na proces rysowania, a nie na efekt. Unikamy oceny zarówno pozytywnej, jak i negatywnej.

Życzę dobrej zabawy przy rozwiązywaniu testu oraz wykonywaniu ćwiczeń integrujących lewą i prawą półkulę mózgu.

Wasza Pani Pedagog

Komentarze

  1. Bardzo się cieszę, że dzieli się Pani wiedzą na temat działania naszego mózgu i zwraca uwagę na funkcjonalność półkul mózgowych.
    Ponieważ w tekście jest przekierowanie na serwis, którego autorką mam być przyjemność, to chciałam przekazać, że test na prawą i lewą półkulę jest dostępny pod tym linkiem:
    https://tropicieletalentow.pl/dominujaca-polkula/
    Link podany w tekście już nie działa.
    Dziękuję za poruszenie tematu i zapraszam do Tropicieli Talentów.
    Dominika Łysio :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jestem kimś wyjątkowym

Ważne Telefony

O potrzebie nawiązywania trwałych przyjaźni