Mój temperament

Drodzy Uczniowie,

znając własny temperament, można go wykorzystać do tego, by lepiej dogadywać się z innymi. Temperament obejmuje wrodzone cechy osobowości dziedziczone w genach. Odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju osobowości człowieka. Psycholodzy za Hipokratesem wskazują na cztery typy temperamentu. Być może spotkaliście się z ich nazwami. Są to: spokojny flegmatyk, towarzyski sangwinik, perfekcyjny melancholik oraz energiczny choleryk.

Flegmatyka cechuje wysoka samodyscyplina. Jako dobry słuchacz obserwuje otoczenie. Swoje decyzje podejmuje bez pośpiechu. Stąd też jego działanie jest powolne i bezkonfliktowe. Zdarza się, że odkładając sprawy na później, tworzy bałagan. Jednak poprzez swoją systematyczność potrafi się w nim odnaleźć. Flegmatyk jest odbierany przez innych jako osoba przyjazna, budząca zaufanie. W swoim życiu dąży do zapewnienia sobie i najbliższym spokoju i bezpieczeństwa.

Z kolei sangwinik jest urodzonym optymistą. Lubi brylować w towarzystwie, w którym uchodzi za postać otwartą i wesołą, lubiącą zabawę. Jest uważany za osobę charyzmatyczną, gdyż łatwo przekonuje innych do własnych racji. Działa szybko i impulsywnie podejmuje decyzje, przez co ma problemy z organizacją. Bywa też zapominalski.

Jego przeciwieństwem jest melancholik – urodzony pesymista ze skłonnością do pogrążania się w depresji. Jako osoba wrażliwa, melancholik jest dobrym słuchaczem. Cechuje go niskie poczucie własnej wartości z powodu stawiania sobie nadmiernych wymagań, których nie sposób osiągnąć. Melancholik podejmuje decyzje ostrożnie, stąd jego wybór jest zawsze przemyślany. Przez otoczenie odbierany jest jako osoba niezwykle zorganizowana i rzeczowa.

Natomiast choleryk jako człowiek ambitny lubi podejmować nowe wyzwania i trudne decyzje. Przez innych traktowany jest jako urodzony szef, gdyż lubi działać i dominować. Choleryka łatwo jest wyprowadzić z równowagi. Stąd jest gniewny, niecierpliwy i bywa agresywny. Choleryka napędza w życiu siła woli, dzięki czemu jego zaletą jest wysoka pewność siebie.

Zdarza się, że wśród ludzi spotyka się osobowości z jednym typem temperamentu. Częstsze jest jednak łączenie w sobie dwóch, a nawet trzech typów. Proporcje te mogą być zrównoważone lub też jeden z nich może dominować. Naturalne połączenie stanowi koneksja sangwinika z cholerykiem oraz flegmatyka z melancholikiem. Do uzupełniających się typów należy powiązanie flegmatyka z sangwinikiem oraz choleryka z melancholikiem.

Osoba, która łączy w sobie skrajnie przeciwstawne typy temperamentu, czyli sangwinika i melancholika oraz flegmatyka i choleryka, przeżywa wewnętrzny konflikt osobowościowy. W otoczeniu funkcjonuje, przybierając różne maski.

Jeśli chcecie się przekonać, jaki typ temperamentu reprezentujecie, zapraszam na stronę
do rozwiązania testu.

Czy jesteście ekstrawertykami, kierującymi energię na zewnątrz siebie jak choleryk i sangwinik, czy może należycie do grupy introwertyków, kierujących swoje emocje do wewnątrz jak flegmatyk czy melancholik? Napiszcie o swoich odkryciach na adres mojego szkolnego maila.

Wasza Pani Pedagog

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jestem kimś wyjątkowym

Ważne Telefony

O potrzebie nawiązywania trwałych przyjaźni