Jak pozbyć się złych nawyków

Drodzy Uczniowie,

chciałam podzielić się z Wami refleksjami na temat ludzkich przyzwyczajeń. Współczesny japoński pisarz, Haruki Murakami, tak oto określił nawyk: Przyzwyczajenie to zadziwiająca rzecz. Wystarczy, żeby zabrakło jednego elementu, i człowiek się czuje, jakby kawałek świata go porzucił. Według psychologów nowy nawyk, czyli czynność wykonywaną automatycznie i utrwaloną poprzez jej powtarzalność, nabywamy w ciągu co najmniej 21 dni. Tyle bowiem potrzeba czasu, by nasz mózg zakodował konkretną czynność jako zależność typu zachowanie-sytuacja. Zatem chcąc nie chcąc, każdy człowiek ma swoje przyzwyczajenia, nawyki. Jedne zostały przejęte od najbliższych, inne nabyte całkiem nieświadomie jako efekt na przykład radzenia sobie ze stresem, problemami. Złe nawyki mają bardzo negatywny wpływ na jakość ludzkiego życia, ponieważ szkodzą zdrowiu, wywołują negatywny sposób myślenia, pogarszają kontakty międzyludzkie i utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Oto niektóre z nich.

Złe nawyki żywieniowe nie tylko pogarszają samopoczucie, lecz odbierają energię do działania, potęgują stres i spowalniają pracę umysłową.

Negatywne myśli na swój temat skutecznie uniemożliwiają podejmowanie nowych wyzwań, a tym samym osiągnięcie sukcesu.

Przekonanie „ja to zrobię lepiej” z kolei powoduje psychiczne obciążenie nadmiarem obowiązków i zadań. Presja czasu wywołuje przykre uczucie przytłoczenia, co z kolei wywołuje frustrację i bezradność.

Chomikowanie, czyli traktowanie bezużytecznych rzeczy jako przydatnych lub mogących się kiedyś okazać użytecznymi, powoduje narastanie chaosu i negatywnie wpływa na psychikę.

Rozpamiętywanie przeżytych sytuacji w kategoriach „po co ja to zrobiłam” emocjonalnie niszczy człowieka. By tego uniknąć, zamiast pogrążać się w do niczego nie prowadzących analizach minionej rzeczywistości, trzeba wyciągnąć wnioski i uczyć się na popełnionych błędach.

Nieustanne narzekanie prowadzi do tego, że przestaje się widzieć rzeczy dobre i wartościowe. Negatywne nastawienie do życia skutecznie eliminuje przeżywanie radości i innych pozytywnych emocji.

Odkładanie zadań w czasie zgodnie z zasadą „zrobię to później” wywołuje napięcie psychiczne i poczucie bezradności.

Jak zatem pozbyć się złych nawyków ze swojego życia? Psycholodzy proponują wykonanie następujących czynności:
1)     Wypisanie na kartce własnych złych nawyków.
2)     Wybór jednego z nich, który chce się wyeliminować.
3)     Znalezienie przyczyny: dlaczego posiadam ów negatywny nawyk?
4)     Znalezienie zastępstwa dla wskazanego nawyku.

Pamiętajcie, że zawsze można zmienić siebie i swoje życie. Stąd tak ważna jest umiejętność autorefleksji i stawianie sobie celów, które chce się w życiu zrealizować. Warto na każdym etapie życia podejmować pracę nad własnym charakterem, zwłaszcza jego słabymi stronami.

Zachęcam Was do zastanowienia się nad swoimi złymi nawykami i uświadomienie sobie ich autentycznie destruktywnego wpływu na życie. O swoich przemyśleniach piszcie na adres mojego szkolnego maila.

Wasza Pani Pedagog

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jestem kimś wyjątkowym

Ważne Telefony

O potrzebie nawiązywania trwałych przyjaźni