Jak zachować wewnętrzny spokój

 Drodzy Uczniowie,

 

zachowanie wewnętrznego spokoju w trudnej sytuacji pozwala uwolnić umysł od negatywnych emocji i skutecznie ćwiczyć siłę woli. Od czego należy zacząć?

 

Przede wszystkim trzeba zbudować swoją własną bezpieczną przystań, czyli miejsce, w którym czujemy się komfortowo z dala od ludzi i rzeczy zaburzających równowagę. Być może pomocne okaże się zbudowanie wokół siebie muru, który skutecznie nie dopuści do nas negatywnych emocji i bałaganu. Stąd tak ważne jest wyciszenie się, złapanie oddechu. Pozwoli to na skoncentrowanie się na chwili obecnej i skierowanie energii na to, na co mamy faktycznie wpływ. Zachęcam Was do wypełniania swoich obowiązków najlepiej, jak potraficie. Taka postawa ułatwi Wam właściwe zorientowanie w rzeczywistości. Psycholodzy są zgodni, co do tego, że cisza jest lekarstwem na stres i emocjonalny chaos. Zastanówmy się nad tym, ile czasu jesteśmy w stanie przebywać w absolutnej ciszy, czy w ogóle jesteśmy gotowi na takie wyzwanie. Pamiętajmy o naszej intuicji.

 

Nie bez powodu określa się ją jako szósty zmysł. Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak, wówczas musimy dążyć do zmiany. Zatem powinniśmy wiedzieć, co jest dla nas ważne i znać swoją wartość. Szczególnie w obecnej sytuacji musimy cieszyć się ze swojego dobrego samopoczucia i otaczających nas dobrych ludzi. Zachęcam Was, byście szczególnie w tych trudnych okolicznościach związanych z domową izolacją dbali o dobrą atmosferę w domu. Koniecznie zadbajcie o własne pozytywne nastawienie. Dzięki niemu zyskujemy chęć do działania i aktywność.

 

Warto tutaj skoncentrować się na swoich dobrych wspomnieniach. Można je przywołać, wykorzystując zapach. Na przykład zapach olejku do opalania kojarzy się z latem, wakacjami, plażą. Zapach szarlotki z kolei przywoła nasze wizyty u dziadków. Pielęgnując dobre wspomnienia, można także wykorzystać zrobione przez nas zdjęcia. Wówczas przelotne spojrzenie na fotografię jest w stanie poprawić nasz nastrój i sprawić, że się uśmiechamy.

 

W zachowaniu pogody ducha z pewnością pomaga poczucie humoru. Dzięki niemu jesteśmy w stanie rozładować każdą nerwową sytuację. Zachęcam Was też, drodzy Uczniowie do tego, by każdy dzień kończyć miłymi wspomnieniami, jakie pojawiły się w ciągu dnia. Mogą to być zdania: Dzisiaj udało mi się …..; Jestem dumna/dumny z tego, że dzisiaj …..; Najbardziej podobało mi się to, że …..

 

Niech budowanie pozytywnego nastawienia stanie się naszym dobrym nawykiem. Nie ma potrzeby, by ulegać złemu nastrojowi. Wówczas przestajemy widzieć miłe sytuacje i całkiem bez sensu wydatkujemy energię na pogrążanie się w negatywnym nastawieniu. Mam nadzieję, że przekonałam Was do tego, że zwłaszcza w obecnej sytuacji, w jakiej funkcjonujemy, warto podjąć starania o zachowanie wewnętrznego spokoju i pogody ducha. Ze swoimi domownikami poszukajcie form wspólnego spędzania czasu. Polecam gry planszowe, wieczory filmowe, wirtualne zwiedzanie świata.

 

Czekam na Wasze wiadomości o tym, jak radzicie sobie z zachowaniem dobrego samopoczucia. O swoich doświadczeniach i sposobach piszcie, proszę, na adres mojego szkolnego maila.

 

Wasza Pani Pedagog

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jestem kimś wyjątkowym

Ważne Telefony

O potrzebie nawiązywania trwałych przyjaźni