W poszukiwaniu trafionego prezentu

 Drodzy Uczniowie,

 

chcę się z Wami podzielić moją refleksją na temat sztuki dawania i otrzymywania prezentów. Któż z nas nie lubi otrzymywać prezentów wręczanych z powodu jakiejś okazji bądź bez okazji w formie niespodzianki. Z pewnością są w naszym gronie także osoby lubiące obdarowywać prezentami innych. Wybierając prezent, nie raz zastanawialiście się, czym się kierować. Pomocny okazuje się gust – bynajmniej jednak nie nasz własny, lecz osoby, którą chcemy obdarować. Musimy też pamiętać o tym, by prezent dobrać do upodobań osoby, której chcemy go wręczyć. Dzięki temu prezent zyskuje wymiar osobisty.

 

Warto zwrócić uwagę, by prezent nie był zbyt praktyczny. Z własnych doświadczeń wiemy, że praktyczne przedmioty skądinąd niezbędne na co dzień nie sprawiają dużej radości.

 

By uniknąć krępującego uczucia zobowiązania u obdarowywanego, nie wybierajmy za drogich prezentów. Sugerując się ceną, pamiętajmy jednak, by nie kupować też zbyt tanich podarunków. Wyjątek stanowi oczywiście sytuacja, w której okażemy się prawdziwymi łowcami okazji.

 

Ważne jest, by wybrany przez nas prezent nie sugerował jakichkolwiek problemów, ani też nie nakłaniał do zmiany poglądów. Stąd odradzam wybór poradników i książek, w których bohater przeżywa problemy związane na przykład z uzależnieniami.

 

Najtrwalej w naszej pamięci zapisują się prezenty będące doświadczeniem, gdyż powodują one silną reakcję emocjonalną w postaci ich przeżywania. Przykładami takich prezentów jest: bilet na mecz ulubionej drużyny, podróż balonem, lot helikopterem, bilet na koncert, skok ze spadochronem, czy kolacja w restauracji.

 

Trudno jest uniknąć nietrafionych prezentów. Zatem jak zachować się w przypadku, gdy otrzymujemy nietrafiony prezent? Przede wszystkim dziękujemy. Nie udawajmy zachwytu, ponieważ nie będzie to z naszej strony ani spontaniczne, ani tym bardziej szczere. Poza tym udając radość, narażamy się na to, że w przyszłym roku dostaniemy w podobnym guście prezent. I co najważniejsze, nietrafionego prezentu nie przekazujemy dalej, by nie ryzykować sytuacji, w której podarunek trafi do pierwotnego dawcy.

 

Czy zastanawialiście się, dlaczego ludzie wręczają sobie prezenty? Psycholodzy udowodnili, że dawanie prezentów sprawia obdarowującej osobie tyle samo zadowolenia, co obdarowywanej. Wręczając prezent, stwarzamy okazję, w której pozytywnie postrzegamy samego siebie. Czujemy się wówczas hojni, wspaniałomyślni i docenieni. Niektórzy, obdarowując kogoś, zabiegają o sympatię u wybranej osoby. Inni poprzez prezent pragną przeprosić za swoje zachowanie i prosić o wybaczenie winy. Najmilszym jednak powodem wręczania komuś prezentu jest podziękowanie za otrzymane dobro, wdzięczność za okazaną pomoc i przyjaźń.

 

Wybierając prezent, warto się zastanowić nad jego samodzielnym wykonaniem. Inspiracji wraz z instrukcją wykonania można poszukać w internecie. Oto wybrane przykłady: ramka ze zdjęciem, dowolną techniką wykonany obrazek w antyramie, własnoręcznie zrobiona biżuteria, wydziergany szalik, czapka, rękawiczki, szkatułka na biżuterię lub inne rzeczy, poduszka z inicjałami, kalendarz z motywującymi cytatami. Zachęcam Was do poszukiwań oryginalnych pomysłów na prezent. Z pewnością własnoręcznie wykonany prezent zostanie doceniony i zapamiętany, a Wy będziecie mieć z tego faktu satysfakcję.

 

Na zakończenie przedstawiam Wam pytania, na które – jeśli macie ochotę – odpowiedzcie, pisząc na mojego szkolnego maila. Do usłyszenia!

 

Wasza Pani Pedagog

 

1)     Czy bardziej lubisz otrzymywać prezenty, czy też obdarowywać nimi innych?

2)     Komu najczęściej sprawiasz prezent i z jakiej okazji?

3)     Czym się kierujesz, wybierając prezent?

4)     Czy lubisz, gdy otrzymany prezent jest dla Ciebie niespodzianką? Czy może sugerujesz, co chciałbyś dostać?

5)     Czy kiedyś własnoręcznie wykonałeś dla kogoś prezent?

6)     Który z otrzymanych prezentów jest dla Ciebie najcenniejszy? Dlaczego?

7)     Czy otrzymałeś kiedyś nietrafiony prezent? Co to było? Jak się wtedy zachowałeś?

8)     Czy lubisz dostawać praktyczne prezenty?

9)     Czy zdarza Ci się kupować prezenty na ostatnią chwilę?

10)  Jaki prezent można wykonać samodzielnie?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jestem kimś wyjątkowym

Ważne Telefony

O potrzebie nawiązywania trwałych przyjaźni